луганський
центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості
Будь ласка, оцініть якість послуг, які надає Луганський ЦПТО:

Міжнародна діяльність

Міжнародне співробітництво було і залишається одним із пріоритетів розвитку Луганського ЦПТО, є невід'ємною складовою життя університету та розвивається в рамках єдиного процесу інтеграції вищої школи України у світову систему вищої освіти

ДНЗ «Луганський центр професійно-технічної освіти» протягом останніх шести років брав активну участь у знакових міжнародних проєктах у сфері вивчення, аналізу та прогнозування розвитку системи підготовки кваліфікованих робітничих кадрів для потреб економіки країни та регіону. Наприкінці 2014 року постало питання про розміщення переселених закладів освіти та державних установ, які втратили свої корпуси, обладнання, навчальну базу та мають незручності на новому місці внаслідок обмеженості умов для роботи. Керівництво ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» почало шукати способи відродження конкурентоспроможного закладу освіти. Аналіз досвіду міжнародної проєктної діяльності показує, що в багатьох розвинених країнах світу одне з важливих завдань органів місцевого самоврядування — шукати позабюджетні альтернативні джерела фінансування та налагоджувати співпраці з міжнародними фондами, програмами та грантами. Так, ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» почав впроваджувати проєктні технології в систему управління процесами регіонального розвитку ринку праці та професійно-технічного навчання безробітного населення робітничим професіям та співпрацювати з міжнародними донорськими організаціями. Зокрема ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» тісно співпрацює з міжнародними організаціями, такими як Норвезька рада у справах біженців, німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Данська Рада з питань біженців, з Програмою розвитку ООН в Україні.

I. Першим спільним проєктом з міжнародними організаціями став проєкт між ПРООН, Урядом Японії та ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» (далі – Центр). ПРООН та Уряд Японії створили новітній освітній простір із сучасними комп’ютерами, мультимедійною технікою та програмним забезпеченням для комп'ютерного класу. Завдяки реалізації цього проєкту підвищилась якість освіти у ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ». Рівень доступу до сучасних ІТ-технологій надав можливість слухачам Центру вивчати сучасні новітні технології на загальноосвітніх та професійно-теоретичних уроках за вимогами Державного стандарту професійно–технічної освіти. Отримана комп’ютерна техніка суттєво покращила навчання безробітних та дала змогу проліцензувати професію Офісний службовець (бухгалтерія). Цей перший проєкт дав надію ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» та дозволив рухатися у напрямку відновлення і стабілізації роботи закладу освіти. І коли презентували комп’ютерний клас, керівник проєктного офісу ПРООН Кунал Дхар сказав: «Як казав мій батько, люди можуть забрати у тебе все окрім твоєї освіти. Я радий бачити вас тут, у цьому кабінеті — бачити, що ви користуєтеся цим комп’ютерним класом. Смію вас запевнити, що ПРООН і надалі буде робити такі проєкти у тісній співпраці з вашим закладом». Тоді заклад і не сподівався, що надалі ПРООН стане надійним партнером.

II. Данська Рада у справах Біженців (Danish Refugee Council) за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (Swiss Agency for Development and Cooperation/SDC) і Департаменту Міжнародного Розвитку Великобританії (Department for International Development /DFID) на підконтрольній Україні території Луганської області розпочала впроваджувати проєкт на підтримку внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та осіб, які постраждали від конфлікту в Україні. Він спрямований на стабілізацію їх життя через працевлаштування, самозайнятість та отримання доходів, розширення можливостей професійної освіти, зміцнення інституційного потенціалу та змін в законодавстві Україні. ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» взяв участь у грантовій програмі підтримки підвищення конкурентоспроможності внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали від конфлікту в Україні, на ринку праці. Цей компонент передбачав підтримку ВПО та осіб, які постраждали від конфлікту в Україні, шляхом надання індивідуальних грантів в розмірі до 200 доларів США на отримання нових та покращення наявних навичок. Зокрема, завдяки курсам професійної освіти та грантам на обладнання. Центр почав працювати над грантом – це безповоротні кошти, які присуджуються організаціям та людям для діяльності, яка є неприбутковою та прописана у пропозиції, затвердженій грантодавцем.
Прописано чіткий, логічний проєкт, завданням якого стало оснащення кухні-лабораторії новим сучасним обладнанням для проведення ліцензування ще однієї затребуваної професії в регіоні та в Україні – «Кухар». Подальшою метою було вдосконалити механізм надання освітніх послуг мешканцям Луганської області. Завдяки цій грантовій програмі в Центрі оснащили сучасну кухню-лабораторію, в 2019 році ліцензували професію Кухар. Протягом 2019 року цю професію здобули три групи кухарів, одна з яких мала елементи дуального навчання.

III. Норвезька рада у справах біженців (NRC) – неурядова норвезька гуманітарна організація, яка працює у 25 країнах світу, зокрема і в Україні. Мета діяльності – захищати права людей, які постраждали від вимушеного переселення.
Норвезька рада у справах біженців надавала гранти на проходження професійних навчальних курсів особам серед вимушених переселенців та учасників АТО.
Учасники проєкту, 35 осіб, які навчалися у ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» за трьома напрямками: Основи професії «Продавець продовольчих товарів», «Контролер – касир» та «Офісний службовець (бухгалтерія)», пройшли навчання за програмою, а також щомісяця отримували грошову допомогу. Після навчання учасники отримали свідоцтва, які значно розширили їхні можливості працевлаштування, а також допомогли створити або реалізувати проєкти із самозайнятості.

IV. 28 січня – 03 лютого 2019 року в межах Проєкту МОП «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні» спільно з Державною службою зайнятості України за підтримки Уряду Данії Embassy of Denmark in Ukraine проходив тренінг в Києві за програмою «Розпочни й і вдосконалюй свій бізнес». «Розпочни й вдосконалюй свій бізнес» (РВСБ) – це програма навчання ведення бізнесу, розроблена Міжнародною організацією праці (МОП). Програма зосереджена на запуску і вдосконаленню малого та середнього підприємництва як інструменту створення більшої кількості робочих місць кращої якості для жінок і чоловіків, зокрема в країнах з ринком, що формується. РВСБ, здійснювана більш ніж у 100 країнах, — одна з найбільших у світі програм у цій галузі. Програма складається із чотирьох взаємопов'язаних навчальних курсів: «Генеруй бізнес-ідею» (ГБІ), «Розпочни свій бізнес» (РСБ), «Вдосконалюй свій бізнес» (ВСБ) і «Розвивай свій бізнес» (РСБ). Для викладачів системи служби зайнятості запропоновано навчання з перших двох модулів «Генеруй бізнес-ідею» (ГБІ), «Розпочни свій бізнес» (РСБ). Викладачкою від ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» була Анна Буланкіна. Одна з умов навчання – викладач повинен доносити отримані знання до здобувачів освіти вже як тренер. 6 травня 2019 року у межах Проєкту Міжнародної організації праці (МОП) «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні» (2017-2022 роки), програми «Розпочни та вдосконалюй свій бізнес» та за підтримки уряду Данії на базі Луганського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості відбувся тренінг «Генеруй бізнес-ідею». Для групи слухачів Луганського ЦПТО, які навчаються за напрямом «Офісний службовець (бухгалтерія)» тренінг Анна Буланкіна, потенційна тренерка МОП.
Щоб сприяти освітній програмі та апробації курсів на місцевому рівні, заклад відвідали майстер-тренери МОП Азад Рагімов (Азербайджан) та Айсулу Мейманканова (Киргизстан).
Під час тренінгу використовували презентації, а також інноваційні педагогічні технології: мозковий штурм в мінігрупах, ділові та рольові ігри, рішення кейсів, групові обговорення, загальногрупова гра, мінілекція, індивідуальна робота. В основі тренінгу використано методи практичної психології, групової взаємодії, зворотного зв'язку, практичні вправи та ігри. Особливу увагу спрямували на аналіз та дослідження бізнес-концепцій діяльності успішних бізнесменів, що дало змогу визначити основні риси підприємця для подальшого використання слухачами під час самоаналізу. Результати самоаналізу дозволять потенційним підприємцям оцінити власні здібності та спрямувати зусилля по формуванню бізнес-ідеї, спираючись на індивідуальні якості.

V. Програма «Сприяння зеленій модернізації української економіки» від Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)), метою якої є інноваційний підхід до агробізнесу, використовуючи енергію з відновлюваних джерел (енергію сонця, повітря, рослин). Внаслідок окупації частини промислової Луганщини, більша частина колишнього економічного потенціалу залишилася на непідконтрольній території України. Тому Луганська область потребувала невідкладно розв’язати глобальні проблеми адаптації сільськогосподарських товаровиробників до умов роботи в глобалізованому економічному середовищі. Все частіше з’являлися нові малі та середні підприємства агропромислового напрямку, засновані ВПО. «Професійна інтеграція внутрішньо переміщених осіб в Україні» – саме таку назву мав масштабний проєкт для 6 областей України (Дніпропетровської, Запорізької, Полтавської, Харківської, контрольованої урядом України території Донецької та Луганської областей). Проєкт реалізовувала німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за сприяння уряду Німеччини у співпраці з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. Основна мета проєкту – розвинути актуальні компетенції для працевлаштування або відновлення власної справи.
У січні-лютому 2019 року в Німеччині на базі Гессенського регіонального відділення підвищення кваліфікації у галузі технологій стажувалася ексзаступниця директора з навчально-виробничої роботи ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ». Вузькопрофільне стажування включало нові теоретичні та практичні знання, новітні унікальні методики з використання енергії сонця (фотовольтаїки), таксономії Бенджаміна Блума та нових методик зі складання навчальних планів.
Завдяки стажуванню досвід викладання та обмін корисною інформацією із закордонними колегами сприяв розробці короткострокових курсів цільового призначення для навчання аграріїв Луганської області.

VI. У межах співпраці з Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH також пройшли конференції, виставки робіт, конкурси професійної майстерності. Такі заходи мали популяризувати робітничі професії і допомогти з профорієнтацією.
VII. Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) виступило партнером проєкту «Професійна інтеграція внутрішньо переміщених осіб в Україні» (далі – Проєкт) у співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).
Мета Проєкту — підвищити рівень ВПО у Східній Україні, де велика кількість українських громадян, які внаслідок конфлікту були вимушені залишити свої домівки.
Ключовий підхід Проєкту — залучити багатьох зацікавлених сторін та організувати курси перекваліфікації, орієнтовані на потреби ринку праці:
- короткотермінові підготовчі курси до 4 тижнів (навчання з інформаційних технологій, мовні курси, прикладне навчання тощо);
- середньострокові курси від 3 до 12 місяців, які впроваджуватимуть державні або приватні установи;
Заклади освіти Луганської області повинні були пройти конкурсний відбір за всіма вимогами:
- мати ліцензії на освітню діяльність та ліцензовану професію «Кухар»;
- прорекламувати навчальний курс для потенційних учасників в межах проєкту GIZ на вебсайті компанії, постачальника курсів та використовуючи інші канали комунікації;
- сформувати групи учасників, враховуючи пріоритетності: ВПО, люди старші 50 років, батьки/мати одинаки або багатодітні. Списки учасників надіслати до GIZ на узгодження та затвердження.
ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» пройшов відбір та підписав договір задля реалізації проєкту за сприяння Уряду Федеративної Республіки Німеччина, та згідно з договором, укладеним Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. В рамках проєкту з грудня 2019 року до травня 2021 року навчання за професією «Кухар» пройшли 3 групи (загалом 36 людей).

VIII. У січні 2020 року в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру, у співпраці із Луганським обласним центром зайнятості, Луганським центром професійно-технічної освіти ДСЗ та за фінансової підтримки уряду Німецького товариства міжнародного співробітництва Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) запустили проєкт, спрямований на підвищення працездатності та навичок, необхідних для працевлаштування внутрішньопереміщених осіб та осіб, які постраждали від конфлікту на Сході України. Проєкт передбачав короткострокові навчальні курси з трьох напрямків обслуговування та ремонту автомобілів: «Шиномонтаж», «Технічна діагностика автомобілів», «Очищення форсунок». В Луганській області існує значний попит на кваліфікованих автомеханіків на автозаправних станціях. Для якісного проведення практичних занять Центр отримав необхідне сучасне обладнання для станції технічного обслуговування. Проєкт мав на меті покращити працевлаштування та розвинути підприємства, забезпечити для ВПО якісну професійно-технічну підготовку та перепідготовку. Відтак у період з грудня 2020 року до березня 2021 року в межах проєкту 162 представники з-поміж внутрішньопереміщених та інших постраждалих від конфлікту жінок та чоловіків взяли участь в професійній підготовці та перепідготовці у сфері автомобільного обслуговування.

IX. За ініціативи Агенції регіонального розвитку Луганської області у межах проєкту Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH «Професійна інтеграція внутрішньо-переміщених осіб», що впроваджується за дорученням уряду Німеччини у партнерстві з Луганською обласною службою зайнятості та ДНЗ «Луганський центр професійно-технічної освіти державної служби було реалізовано проєкт «Школа фермерства». Мета проєкту — підвищити можливості працевлаштування ВПО, населення, що постраждало від конфлікту та мешканців громади в сільських районах Луганської області розробивши та провівши неформальний комплексний навчальний курс з основ сільського господарства. У межах проєкту 3 педагогічні працівники пройшли тренінг з можливістю викладання за напрямами сільського господарства. У результаті заклад впровадив комплексний короткостроковий навчальний онлайн-курс для дорослих з основ сільського господарства «Школа фермерства 2.0» за напрямами: Садівництво, Виноградарство, Основи маркетингу в фермерському господарстві, Садівництво і виноградарство у фермерському господарстві.

X. Пандемія та карантин внесли свої корективи в освіту. Вимушений масовий перехід на дистанційні методи роботи став викликом і одночасно поштовхом для нових освітніх технологій і нових освітніх ресурсів. Педагогічні працівники мали швидко та ефективно реагувати на виклики ХХІ століття, використовувати новітні цифрові засоби, створювати віртуальне освітнє середовище, знати засоби безпечного поводження у цифровому просторі. Для успішного та ефективного викладання та застосування елементів дистанційного навчання в освітній процес викладачі та майстри виробничого навчання закладу освіти за сприяння реформи професійно-технічної освіти ГО «Маріупольський Айті кластер» та за підтримки німецького донора Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) у грудні-листопаді 2020 року пройшли онлайн-курси з підвищення рівня знань у сфері інформаційних технологій «Цифрові навички для освітян».

XI. У квітні 2021 року заклад освіти приєднався до проєкту GIZ «EU4Skills/Професійна інтеграція внутрішньо переміщених осіб», мета якого — підтримати диджиталізацію ЦПТО ДСЗ. Зокрема, збільшити кількіість професій, за якими можна якісно навчатися в онлайн/змішаному форматі, розвинути потенціал викладацького складу для розробки/адаптації навчальних курсів для онлайн/змішаного формату; створювати діджитал-контент та покращувати співпрацю ЦПТО ДСЗ з приватним сектором, запроваджувати/поширювати дуальну форму навчання: модернізувати вебсайти ЦПТО; розробити методичні рекомендації та презентувати найкращі практики.
У межах проєкту розпочато онлайн-навчання для представників Центру щодо створення та монтажу навчального відео. Для повноцінного навчання представників Центр GIZ безоплатно та безповоротно передав на баланс ДНЗ «Луганський центр ПТО ДСЗ» обладнання, необхідне для відеозйомки та монтажу навчального відео. Наразі розпочався процес модернізації сайту закладу освіти, у зв’язку з чим було відзнято матеріал для 3D-туру в Центрі, який дозволить віртуально мандрувати навчально-виробничими приміщеннями, розглянути сучасне обладнання та відчути відповідну атмосферу.

XII. У межах реалізації проєкту МОП «Розвиток підприємництва для молоді в Україні» за фінансової підтримки Уряду Чеської Республіки, Луганський центр ПТО ДСЗ долучився до тренінгу «BIZ-UP: Навички самозайнятості для молоді». Проєкт спрямований на комплексне розв'язання проблем ринку праці на національному та регіональному рівнях, зокрема вдосконалення механізмів управління ринком праці та розвиток професійних навичок на курсах підприємницької діяльності. За результатами тренінгів майстриня виробничого навчання Анна Буланкіна провела навчання «Бізнес-ідеї та можливості» для 24 учасників віком від 18 до 24 років.